Polska prawniczka z Kancelarii Mec. Lecha Obary odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej. 

Prawniczka z kancelarii mec. Lecha Obary odniosła w minionym tygodniu olbrzymi sukces, jakim niewątpliwie jest dostanie się do finału European Young Lawyers Contest (ERA) 2023 w Luxemburgu. Jak sama laureatka ocenia to osiągnięcie?

– To prawda. Jest to sukces. Nie jest to natomiast wynik ostatnich 3 miesięcy poświęconych na przygotowanie… To efekt ciężkiej pracy z ostatnich kilku lat. Ukończyłam studia prawnicze zarówno w Polsce jaki i w Wielkiej Brytanii, ale na tym się nie zatrzymałam. Podnosiłam kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w licznych szkoleniach i kursach takich jak np. Workplace Psychology organizowany Uniwersytet Oksfordzki czy Intermediate Diploma in Human Resources Management organizowany przez brytyjski instytut CIPD (Chartered Institute of Personnel Development). 

Konkurencja na rynku prawniczym jest bardzo duża, trzeba umieć o siebie zawalczyć, do czego gorąco wszystkich młodych prawników zachęcam. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj aspekt psychologiczny, który nie tylko pozwala nam na zdobycie odwagi procesowej, ale także odnaleźć się na tym rynku, którego tempo jest zawrotne. Nie należy przy tym zapomnieć o samym sobie i swoim zdrowiu psychicznym. Żeby być w czymś naprawdę dobrym należy być najpierw dobrym dla samego siebie. Jest to motto, które pozwala mi każdego dnia sięgać po więcej, być lepszą wersją siebie i wspierać innych. Kilka lat temu byłam jak dziecko we mgle i sama tej pomocy potrzebowałam. Nie do końca wiedziałam, czego chciałam w życiu. Dziś inspiruję innych. 

W zeszłym roku byłam mentorką III eydycji programu mentoringowego Women in Law, a w maju b.r. zostałam również mentorką w międzynarodowym programie mentoringowym w ramach wspólnej inicjatywy European Young Bar Association (EYBA) oraz AEA EAL European Association of Lawyers -Association Européenne des Avocats. Jest to dla mnie ważne, ponieważ mogę dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Wiem, że mogę w ten sposób pomóc tym młodym ludziom i wskazać im błędy, przed którymi mnie samej nikt nie ostrzegł. Dokonuję przeglądu CV, przygotowuję do rozmów kwalifikacyjnych, pomagam ludziom dostrzec olbrzymi potencjał jaki w nich drzemie. 

Praca zawodowa daje mi wiele satysfakcji. W kancelarii Mec. Lecha Obary zarządzam departamentem prawa pracy i imigracji. Koordynuje także sprawy transgraniczne – są to sprawy głównie ukraińsko-polskie, dotyczą zarówno postępowania cywilnego jaki i karnego. Dzięki współpracy z kancelarią i stowarzyszeniem Patria Nostra zostałam prelegentką na międzynarodowej konferencji poświęconej zbrodniom niemieckim organizowanej wraz z Touro University w Berlinie oraz udzieliłam wielu komentarzy na temat reparacji wojennych dla telewizji międzynarodowej. Walczymy w ten sposób w obronie polskości, o prawdę historyczną. 

W moim życiu bardzo ważną rolę odgrywa świadczenie usług pro bono. Tym bardziej jestem dumna, że zostałam nominowana w XV edycji konkursu “Kryształowe Serce Radcy Prawnego”. Chęć pomocy płynie właśnie z serca. Pomagajmy, ale nie bójmy się o tę pomoc prosić sami. To niezwykle ważne – mówi Martyna Krawczyk.