Stowarzyszenie Patria Nostra na obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Kuklówce Radziejowickiej

W przeddzień 78 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w Kuklówce Radziejowickiej odbyły się obchody upamiętniające ten ważny w naszej historii dzień. Organizacji podjęli się Aleksandra i Bogdan Biniszewscy z Fundacji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie, prowadzący właśnie w Kuklówce muzeum, poświęcone Kresom. Eksponaty to też ponad 300-letnia historia rodziny Aleksandry Biniszewskiej.

Aleksandra Biniszewska – oprócz tego, że jest prezesem Fundacji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie –  jest też wiceprezesem Stowarzyszenia Patria Nostra. Dlatego w uroczystościach brał udział także prezes Stowarzyszenia, mec. Lech Obara oraz sekretarz – Aneta Markowska.

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kuklówce, koncelebrowaną przez Biskupa Ks. Dr Hab Wojciecha Osiala – biskupa Diecezji Łowickiej. Przed mszą składane były wiązanki okolicznościowe pod przykościelnym pomnikiem. Swój wieniec złożyło m. in. nasze Stowarzyszenie.

Zgromadzeni w kościele wierni mogli też wysłuchać koncertu pieśni kresowych w wersji jazzowej.

Bardzo ważnym i wzruszającym momentem było odznaczenie Aleksandry i Bogdana Biniszewskich Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznanym przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Z tej okazji do Kuklówki przybyła dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, która wręczyła odznaczenie w imieniu Prezydenta RP – właśnie za krzewienie kultury kresowej i propagowanie wartości patriotycznych.

Po mszy odbyła się procesja na cmentarz parafialny, gdzie odprawiono symboliczny pogrzeb szczątków ofiar m. in. Powstania Warszawskiego, złożonych w tamtejszym Grobie Nieznanego Żołnierza.

Po mszy i uroczystościach rocznicowych uczestnicy udali się do Muzeum Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich na kresowy poczęstunek.