Z wizytą u Janiny Luberdy-Zapaśnik

Inicjatorką założenia Stowarzyszenia Patria Nostra i jednocześnie jego wiceprezesem jest 91-letnia Janina Luberda-Zapaśnik, była więźniarka obozu koncentracyjnego w Lebrechtsdorf.

Pani Janina jeszcze do niedawna była aktywna w działaniach społecznych, związanych z walką z kłamliwymi zwrotami typu „polskie obozy zagłady”. W roku 2015 za pośrednictwem mecenasa Lecha Obary złożyła pozew do sądu przeciwko Tomorrow Focus Media GMBH – wydawcy strony internetowej focus.de, na której dwa lata wcześniej pojawiło się takie określenie.

Niestety, kilka lat temu pani Janina doznała rozległego udaru i obecnie jej aktywność jest mocno ograniczona. Wciąż jednak interesuje się tym, co dzieje się w Stowarzyszeniu. Dlatego regularnie spotykamy się, a pani Janina ze wzruszeniem i ciekawością słucha wszelkich nowinek.
Tak też było w poniedziałek 13 grudnia, kiedy mec. Lech Obara – prezes stowarzyszenia złożył pani Janinie przedświąteczną wizytę.
Przy okazji przekazał jej nagrodę, którą został uhonorowany podczas wrześniowej uroczystej gali Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu. Były na niej przyznawane były tytuły Osobowości Roku. Wyróżnienia rozdano w pięciu kategoriach, a wśród osób uhonorowanych znalazł się m. in. mecenas Lech Obara doceniony za działalność społeczną – w tym za działania prowadzone przez Stowarzyszenie Patria Nostra.

Mecenas, wygłaszając krótkie przemówienie podczas odbierania statuetki, przekazał – jak to się wyraził – „część splendoru” na ręce Janiny Luberdy-Zapaśnik. Pani Janina była tym niesamowicie wzruszona. Tym bardziej, że obejrzała relację filmową z gali…
Mec. Obara przekazał też Pani Janinie najnowszą książkę Stowarzyszenia Patria Nostra, której polski tytuł brzmi „Wina bez pokuty? Niemcy i zbrodnie w Polsce w czasie II wojny światowej”. Tytuł oryginału to „Schuld ohne Sühne? Deutschland und die Verbrechen in Polen im Zweiten Weltkrieg”. Książka wydana została w języku niemieckim przy wsparciu finansowym MSZ i jest przeznaczona dla niemieckiego odbiorcy. Odbiorcy, którego świadomość na temat zbrodni niemieckich popełnionych na terenie okupowanej Polski jest nikła.

Mecenas Lech Obara jest autorem rozdziału tej monografii, zatytułowanego najprościej jak się da – „Walka o prawdę”. Rozdział ten opowiada właśnie o „walce ze złą przeszłością” – jak to kiedyś określiła sama Janina Luberda-Zapaśnik dodając, że:

„Jesteśmy ostatnimi świadkami wydarzeń, mających miejsce w okresie II wojny światowej. Jeśli nas zabraknie – a coraz więcej osób z mojego pokolenia odchodzi – to istnieje smutne prawdopodobieństwo, że wiele faktów zostanie przeinaczonych. Nie możemy do tego dopuścić.”

Rozdział autorstwa mecenasa Obary rozpoczyna się od historii założenia stowarzyszenia Patria Nostra, w którym uczestniczyła przecież pani Janina. Następnie opisywane są procesy, wytaczane niemieckim mediom przez byłych więźniów obozów koncentracyjnych, reprezentowanych przez prawników Stowarzyszenia. Pokazana jest walka o prawidłowe wykonywanie wyroków na terenie Niemiec (Karol Tendera vs. ZDF) oraz kształtowanie się doktryny.

„Walka o prawdę” zarówno rozpoczyna się od Janiny Luberdy-Zapaśnik, jak i się nią kończy. Mecenas Obara podsumował bowiem swój rozdział słowami:

„Byli więźniowie walczą o prawdę o złej przeszłości.”

A tymczasem, jak podkreśla dr Janina Luberda-Zapaśnik, była więźniarka obozu, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Patria Nostra:

W mojej rodzinie stał się cud. Moja córka założyła właśnie w Niemczech swoją rodzinę. Urodziły się polsko-niemieckie dzieci. Wydaje się, że demony przeszłości zostały więc przepędzone. Co nie zwalnia nas wszystkich od obowiązku pamiętania o tejże przeszłości, aby się ona nigdy nie powtórzyła”.