Jak się ustrzec przed oszustami internetowymi? 

Jak się ustrzec przed oszustami internetowymi? 

Jak się ustrzec przed oszustami internetowymi? 

Przerażająca liczba osób pada ofiarą różnego rodzaju oszustw internetowych, a pomysłowość oszustów zdaje się nie mieć końca.

Jedną z takich osób jest Pani Agnieszka, która została okradziona na kwotę 195 tys. złotych. Oszuści podszywali się pod Baltic Pipe i – podpierając się autorytetem Premiera – nakłonili kobietę do zainwestowania w ten projekt.

Kobieta zgłosiła się po pomoc do naszej Kancelarii.

Mecenas Lech Obara wraz z Dariuszem Wilczyńskim z Fundacji 304 nagłośnili ten problem w programie Ciemna Strona w TVP3 Warszawa.

Tak jak zapowiadaliśmy w programie – zajmiemy się sprawą Pani Agnieszki. Najpierw będziemy interweniować w Banku, wskazując dotychczasowe orzecznictwo Sądu Najwyższego. Jeśli Bank postawi veto – sprawa trafi do Sądu.

Przypominamy, jak uniknąć tego typu oszustwa:

– Nie udostępniajmy nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej.

– Nie dajmy się skusić wizji szybkiego zysku.

– Nie podejmujmy decyzji o inwestowaniu pieniędzy pod wpływem emocji.

– Zwracajmy uwagę na fałszywe aplikacje i strony internetowe firm namawiające do inwestowania.

Przypominamy też, że od 17 listopada można dobrowolnie zastrzec numer PESEL.

Możemy to zrobić w aplikacji mObywatel, na stronie obywatel.gov.pl lub osobiście w urzędzie.

Uchroni nas to przede wszystkim przed nadużyciami, wynikającymi z kradzieży danych i zaciągania zobowiązań finansowych (umowy kredytu, umowy sprzedaży nieruchomości). Oszuści nie wykorzystają naszego numeru PESEL bez naszej wiedzy i zgody, zaś określone podmioty będą obowiązane do weryfikacji zastrzeżenia przy czynnościach najbardziej narażonych na kradzież tożsamości. Poza tym każda osoba będzie miała wgląd w historię tego, kto sprawdzał jej numer PESEL.